Korzyści z zabawy drewnianymi klockami
Jakie klocki?

Drewniane klocki z pozoru mogą wydawać się prostą (za prostą?), nudną zabawką, która nie może wzbudzić w dziecku zainteresowania na dłużej. Na rynku znajdziemy przecież tyle pięknych kolorowych, grających, świecących (i plastikowych :( ) zabawek… A co nam może zaoferować kawałek drewna?!

Nic bardziej mylnego!

Wiele z tych nowoczesnych zabawek podają gotowe sposoby zabawy, kiedy zdecydowanie lepiej, by zabawka Twojego dziecka zachęcała je do poszukiwania swoich własnych rozwiązań. Nie zapominajmy również o aspekcie bezpieczeństwa. Jakże często słyszymy o przypadkach toksycznych zabawek. Czy na pewno potrzebny nam jest plastik w takiej ilości? Drewno oferuje naturalny, bezpieczny, trwały, miły w dotyku materiał. I aż zdziwisz się, ile można z niego wyczarować!

Nie zrozum mnie źle, nie wszystkie nowoczesne zabawki i klocki są złe. Te przemyślane i mądre mogą dać dziecku wiele radości. Ale nie mogą one równać się z korzyściami oferowanymi przez drewniane klocki.

Ich największą zaletą jest to, że nie narzucają dziecku sposobu zabawy. To czyni klocki zabawką uniwersalną. Za każdym razem klocki służą innej zabawie lub tworzą się z nich inne konstrukcje. Dziecięca wyobraźnia nie jest niczym ograniczona w takiej zabawie. Nie ma schematów narzuconych przez samą zabawkę. Zabawa za każdym razem będzie inna. I co więcej spokojnie może trwać godzinami.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak nasze dziecko się bawi. Często dajemy dziecku klocki i obserwujemy z boku chcąc, by samo zbudowało scenariusz zabawy. Owszem, jest to dobry sposób, ale nie jedyny możliwy; i niepodważalny. Dobrze jest od czasu do czasu dołączyć do zabawy swojego dziecka. Dać się wciągnąć w jego świat lub pokazać mu jego możliwości. Kreatywności trzeba się uczyć. I można to robić od dorosłego. Poza tym każda zabawa jest atrakcyjniejsza, gdy dołączą do niej inni. A może zaskoczy Cię w którymś momencie zabawy fakt, że to właśnie Ty nauczyłeś/-aś się czegoś nieszablonowego od swojego dziecka!

Aha, i jeszcze jedno. Czasem się słyszy, że klocki to raczej zabawka dla chłopców. Nie! Klocki to zabawka uniwersalna. I dla chłopców i dla dziewczynek. Umiejętności rozwijane dzięki klockom przydają się obu płciom. Także nie bójcie się kupować klocków dziewczynkom.


No to jakie te korzyści?

  • Zabawa nie według ścisłej instrukcji, a z inwencji dziecka. Maluch tworzy historię w głowie i sam tworzy scenografię
  • Drewniane klocki z wygrawerowanymi literami lub cyframi świetnie sprawią się jako pomoc dydaktyczna w nauce czytania i liczenia
  • Klocki ćwiczą sprawność manualną, małą motorykę i koordynację oko-ręka
  • Klocki również rozwijają logiczne myślenie, wyobraźnię przestrzenną i koncentrację
  • Oprócz tego szereg cech, jak cierpliwość, umiejętność planowania oraz rozwiązywania problemów
  • Drewniane klocki to trwałe, świetnej jakości i ekologiczne zabawki. Bezpieczne dla dziecka i środowiska
  • Nie ma obaw przed nadmierną stymulacją dziecka, bo drewniane zabawki są zwykle minimalistyczne i spokojne (w przeciwieństwie do wielu zabawek plastikowych)

 

Jakie klocki wybrać?

Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  • Bezpieczeństwo. Jaki materiał i jakość wykonania? Czy użyte farby mają atesty bezpieczeństwa? Czy nie zawierają małych elementów? Sprawdź staranność projektu - czy zabawka nie ma poszarpanych krawędzi albo ostrych wykończeń. 
  • Uniwersalność zastosowań - szukaj klocków, które posłużą na dłużej. Czasem prostota jest przewagą. Nawet najprostsze gładkie klocki, przy odrobinie kreatywności, znajdą wiele wcieleń. O tym w następnym wpisie na naszym blogu :)
  • Wielkość klocków - małe dzieci powinny bawić się większymi klockami, by zminimalizować ryzyko połknięcia lub zakrztuszenia. 

 

Podsumowując, drewniane klocki to wspaniała zabawka dla dziecka. Nie wahaj się dodać je do oferty zabawek swojego dziecka. Klocki pomagają dzieciom rozwijać zarówno umiejętności fizyczne (np. motoryka) jak i intelektualne (wyobraźnia, skupienie itp.). Do tego dochodzi jeszcze rozwój językowy, gdy przy okazji uczymy dziecka nowych liter lub słów. Gdy dziecko bawi się samo, klocki wspierają samodzielne myślenie twórcze, a gdy do zabawy dołączają inni, dziecko rozwija umiejętności społeczne. Sukces z ułożonej budowli czy innej ukończonej misji buduje w dziecku pewność siebie i uczy, że warto być cierpliwym i pracować, bo przyjdzie za to nagroda. 

 

Zapoznaj się z ofertą klocków sklepu Wooden Way. Jeśli szukasz naprawdę dobrych klocków, seria Likocki jest Twoim wyborem. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl